Polacy też słuchają treści audio

Polacy też słuchają treści audio

Polacy są zainteresowani treściami audio i podążają za europejskimi trendami konsumpcji mediów. Badanie Total Audio prowadzone we Francji i Wielkiej Brytanii dowodzą, że także Polacy chętnie korzystają z nowoczesnych form audio i wpisują się pod tym względem w zwyczaje mieszkańców Europy Zachodniej. 

Z badania Global Audio 2023 przeprowadzonego przez instytut francuski instytut Mediametrie wynika, że w ciągu miesiąca aż 97 proc. Francuzów słucha treści audio. Pierwsza edycja badania Total Audio wykazała, że Polacy także bardzo chętnie sięgają po takie treści – w ciągu tygodnia 91 proc. naszych rodaków czegoś słucha.

Największą część tortu audio stanowi radio, a dane europejskie są w tym zakresie bardzo zbliżone do wyników Total Audio. Przeprowadzone przez brytyjski OFCOM badanie Media Nations 2023 wskazuje, że 64 proc. treści audio słuchanych przez osoby dorosłe to treści radiowe – z czego 52 proc. to radio tradycyjne, natomiast kolejne 12 proc. to radio słuchane przez Internet, w tym podcasty radiowe.

Według francuskiego Global Audio treści radiowe stanowią 58 proc. całości audio, z czego 52 proc. to radio linearne, a 5 proc. to podcasty radiowe. Podcasty nieradiowe są badane oddzielnie, a ich udział wynosi 2 proc. Badanie Total Audio wykazało, że w Polsce udział radia w treściach audio to 52 proc. a podcastów – 4 proc.

Drugą pod względem wielkości część tortu audio stanowi muzyka dostępna przez Internet. Według Mediametrie 31 proc. treści audio słuchanych przez Francuzów to muzyka odbierana za pośrednictwem serwisów streamingowych i serwisów wideo. Z kolei OFCOM podaje, że w Wielkiej Brytanii muzyka słuchana za pośrednictwem internetu stanowi 24 proc. całości audio. Według Total Audio muzyka z serwisów streamingowych i serwisów wideo stanowi 31 proc. treści, których słuchają Polacy.

Ciekawostką jest rosnąca wśród Brytyjczyków popularność smart speakerów. Według Raportu Media Nations 2023 cztery na dziesięć gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii posiada te urządzenia, a blisko 60 proc. właścicieli smart speakerów deklaruje, że za ich pośrednictwem słucha radia. Kwestią czasu jest powszechne pojawienie się smart speakerów w polskich wersjach językowych. Wejście smart speakerów do Polski otworzy kolejny kanał umożliwiający odbiór radia. Może to wpłynąć na wzrost liczby słuchaczy radia, szczególnie wśród młodszych odbiorców, którzy są nastawieni na korzystanie z nowinek technologicznych.

Total Audio to nowe badanie, mające na celu obserwowanie i analizowanie zmian, które zachodzą w obszarze treści audio dostępnych na polskim rynku. Projekt realizowany jest przez Adres:Media i Kantar na zlecenie Komitetu Badań Radiowych. Badanie przeprowadzono na przełomie września i października 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 2000 osób w wieku 15–75 lat. Projekt zaplanowany jest jako badanie cykliczne, realizowane raz w roku.

Na podstawie artykułu w serwisie www.iloveradio.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.